China Thick Copper PCB 10 Layer (4OZ) High Tg Full Body Hard Gold (BGA) Board| YMS PCB factory and manufacturers | Yongmingsheng
Mirë se vini në faqen tonë të internetit.

Thick Copper PCB 10 Layer (4OZ) High Tg Full Body Hard Gold (BGA) Board| YMS PCB

Përshkrim i shkurtër:

Heavy copper PCB is also known as thick copper PCB, in which there are 3 ounces (oz) of copper or more on the internal and external layers of a bordit të shtypura qark.

parametrat

Layers: 10L 4OZ Heavy copper PCB

Materiali bazë: S1170

Thickness:2.5mm

Min. Hole:0.25mm

Minimum Line Width / Pastrimi: 0.25mm / 0.25mm

Pastrimi minimal midis shtresës së brendshme PTH dhe linjës : 0.2 mm

Size:107.61mm×107.6mm

Raporti i aspektit : 10: 1

Surface treatment:Hard Gold plating

bakër sipërfaqe ≧ 4oz

Speciality:  Full Body hard gold plating , finished Copper Thickness: 4 OZ

Applications:power electronic devices


Detail Product

Produkt Tags

What is Heavy copper PCB?

Heavy copper PCB products are widely used in power electronic equipment and power supply system.The additional copper PCB thickness enables the board to conduct a higher current, achieve good thermal distribution and implement complex switches in a limited space.

This unique type of thick copper PCB has a finished copper weight of more than 4 ounces (140 microns), compared to the standard PCB copper thickness of 1ozor 2oz.

8OZ-Heavy-Copper-PCB

YMS Heavy copper PCB manufacturing capabilities:

YMS Heavy copper PCB manufacturing capabilities overview
Karakteristikë aftësive
Numërimi i shtresave 1-30L
bazës materiale FR-4 Standard Tg,  FR4-mid Tg,FR4-High Tg
Trashësia 0.6 mm – 8.0mm
Maximum Outer Layer Copper  Weight (Finished) 15OZ
Maximum Inner Layer Copper  Weight (Finished) 30OZ
Gjerësia dhe Hapësira minimale e linjës 4oz Cu 8mil/8mil; 5oz Cu 10mil/10mil; 6oz Cu 12mil/12mil; 12oz Cu 18mil/28mil; 15oz Cu 30mil/38mil .etc.
NGROHJE BGA 0.8 mm (32 milje)
Madhësia minimale e shpuar mekanike 0,25 mm (10 milje)
Raporti i aspektit për përmes vrimës 16 : 1
Përfundojë sipërfaqe HASL, HASL pa plumb, ENIG, Kallaj zhytjeje, OSP, Argjend i zhytjes, Gisht i artë, Plastifikim i arit të fortë, OSP le ENEPIG.lektive, etj.
Përmes opsionit të mbushjes Vija kromohet dhe mbushet me epoksi përçuese ose jopërçuese, më pas mbyllet dhe mbyllet (VIPPO)
Mbushur bakri, mbushur argjendi
Regjistrimi 4 milje ±
Maskë ngjitëse Jeshile, e kuqe, e verdhë, blu, e bardhë, e zezë, vjollcë, e zezë mat, jeshile e mat. Etj.

Ju mund të pëlqeni:

1、How to achieve the copper thickness of the heavy copper PCB

2、Encyclopedia summary of heavy copper PCB board

3、Method of welding heavy copper pcb

  • Previous:
  • Next:

  • Shkruani mesazhin tuaj ketu dhe ta dërgojnë atë tek ne
    WhatsApp Online Chat!